Неделя молитвы. День первый. Богослужебный текст

См также:
О Неделе молитвы
Вы можете
Обсудить тему
нашем форуме

Вход — через одну из Ваших соцсетей

ПЕРВЫЙ ДЕНЬ

Молитва о заключенных под стражу

Скачать:  Методические рекомендации по НЕДЕЛЕ МОЛИТВЫ: Первый день – Публикация в файле .doc

Молитва на Литургии на проскомидии

Господи Иисусе Христе Боже наш, святаго апостола Твоего Петра от уз и темницы без всякаго вреда свободивый, приими, смиренно молим Ти ся, жертву сию милостивно во оставление грехов рабов Твоих (раба Твоего рабы Твоея) (имярек) в темницу всажденных (всажденнаго), и молитвами их (его), яко Человеколюбец, всесильною Твоею десницею от всякаго злаго обстояния избави и на свободу изведи

Молебное пение о всех православных христианах

во узах темничных пребывающих

Благословен Бог наш…Царю Небесный…

Мирная ектения:

О мире всего мира:

О еже простити рабам Своим (рабу Своему, рабе Своей) (имя рек) во узилищах сущим, все согрешения их (его, ея) и милостиву и благоуветливу быти им (ему, ей), Господу помолимся.

О еже вскоре услышати глас моления нашего и от уз и темницы милостивно свободити рабов Своих (раба Своего, рабу Свою), Господу помолимся.

О еже, якоже иногда прилежную Церкви Своея о Петре молитву, и нашу ныне милостивно услышати и от уз свободити рабов Своих (раба Своего, рабу Свою) Господу помолимся.

О еже сотворити милость с рабами Своими (рабом Своим, рабой Своей) и от всех бед и нужды и от узилища, якоже древле Иосифа во Египте, силою Своею скоро свободити их (его, ея), Господу помолимся.

О избавитися:

Бог Господь…

Тропарь, глас 2;

Манассию от уз и горького заточения, молитв ради свободивый всещедрый Боже, и рабы Твоя в покаянии Тя призывающих и молящихся, от уз и заточения свободи, и от всякого злаго обстояния избави, яко един человеколюбец.

Прокимен. Глас 7-ый:

Изведи из темницы душу мою, исповедатися имени Твоему.

Стих: Вонми молитве моей, яко смирихся зело.

Апостол в Деяниях, зач. 29 (12, 1–11).

Во дни оны, возложи Ирод царь руце озлобити некия иже от Церкве. Уби же Иакова брата Иоаннова мечем. И видев, яко годе есть иудеем, приложи яти и Петра: бяху же дние опресночнии. Егоже и ем всади в темницу, предав четырем четверицам воинов стрещи его, хотя по Пасце извести его к людем. И убо Петра стрежаху в темнице: молитва же бе прилежна бываемая от Церкви к Богу о нем. Егда же хотяше его извести Ирод, в нощи той бе Пeтp спя между двема воинома, связан железнома ужема двема, стражие же пред дверьми стрежаху темницы. И се Ангел Господень предста, и свет возсия в храмине: толкнув же в ребра Петра, воздвиже его глаголя: востани вскоре. И спадоша ему ужа железная с руку. Рече же Ангел к нему: препояшися, и вступи в плесницы твоя: сотвори же тако. И глагола ему: облецыся в ризу твою, и последствуй ми. И изшед в след его идяше: и не ведаше, яко истина есть бывшее от Ангела, мняше же видение зрети. Прошедша же первую стражу и вторую, приидоста ко вратом железным, вводящим во град, яже о себе отверзошася има: И изшедше преидоша стогну едину, и абие отступи Ангел от него. И Петр быв в себе, рече: ныне вем воистину, яко посла Бог Ангела Своего, и изъят мя из руки Иродовы, и от всего чаяния людей Иудейских.

Аллилуия, глас 4:

Стих: Из глубины воззвах к Тебе, Господи, Господи услыши глас мой.

Стих 2: Да будут уши Твои внемлюще гласу моления моего.

Евангелие от Иоанна, зач. 31 (8, 31–36).

Рече Господь к веровавшим к Нему иудеем: аще вы пребудете во словеси Моем, воистинну ученицы Мои будете. И разумеете истину, и истина свободит вы. Отвещаша и реша Ему: семя Авраамле есмы, и никомуже работахом николиже, како Ты глаголеши, яко свободни будете? Отвеща им Иисус: аминь аминь глаголю вам, яко всяк творяй грех, раб есть греха. Раб же не пребывает в дому во век: сын пребывает во век. Аще убо Сын вы свободит, воистинну свободни будете.Кондак (Глас 5-й):

Яко милосердия источник, и благочестия пучина, Христе Боже, не презри в скорбех и бедах, Тя верою призывающих, но яко щедр помилуй, и во узах от всякого зла сохрани, да поем Ти: аллилуия.

Сугубая ектения:

Еще молимся Господу Богу нашему о еже посетити милостию Своею в темницах пребывающих, греховными узами связанных, во еже оставити зломыслие греховное, и в покаянии обрести надежду и свобождение, Христом и Спасителем нашим даруемое, прилежно молимся, Господи, услыши и милостивно помилуй.

О еже просветити умы и сердца во узилищах сидящих светом благодати Своея, во еже отложити всякое намерение греховное, и работу греховным навыкам упразднити, последовати же повелениям Твоим, прилежно молим Тя, Господи, услыши и помилуй.

Исцеляя болезни, врачуя страсти, посети благостию Твоею в темнице сидящих, сохраняя их от всякого недуга и немощи, от духа злобы и уныния, плотскаго сластолюбия и пиянства, да во всякой целости обрящут путь, угодный Тебе, Истинному Богу нашему, прилежно молимся услыши и яко Щедр, помилуй.

Молитва:

Господи Иисусе Христе Боже наш, Крестом во ад сошедый, диавола посрамивый, заклепы и вратницы адовы разрушивый, узники свободивый и жизнь миру Твоему даровавый, призри на молитву смиренных и недостойных раб Твоих, ко Твоему Величеству бесприкладному и бездне человеколюбия прибегающих и яко Благосерд Твоею милостию и щедротами посети грехми обремененныя и в заключении темничном сущия: Ты бо рекл еси, Господи, яко хотением не хощу смерти грешника, но еже обратитися и живу быти ему. Услыши в скорби и тесноте душевной призывающих Тя: в немощи находящихся душевныя и телесныя раны уврачуй; в ожесточении сердечном сущия к покаянию обрати; правды и оправданий Твоих ищущих в вере и творении заповедей утверди и на путь спасения настави. Ты бо еси, Господи, помощь беспомощным, надеждо ненадежным, спасение отчаянным, всем вся буди и приведи ко пристанищу хотения Твоего. Да поем и славим Тя со Безначальным Твоим Отцем, и Пресвятым, и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне, и присно и во веки веков. Аминь..

*     *     *

Проповедь

Возлюбленные отцы, братия и сестры! Тюремное служение нашей Церкви совершается уже более двадцати лет. Сейчас мы проводим особую неделю молитвы. Сегодня первый день этой молитвы, который посвящен заключенным под стражу. В прошедшие годы, совершая такое моление, использовались дореволюционные тексты, которые относились скорее к людям, попавшим в плен. На самом деле, проблема шире.

Завтра будем молиться о правомерном исполнении ПРАВОсудия. Мы все заинтересованы в том, чтобы следователи и судьи услышали каждого человека и совершали свои обязанности без излишнего формализма, а тем более без предвзятости. В законодательстве декларируется принцип презумпции невиновности. Однако на деле, отношение к арестованному человеку часто бывает несоответствующее этому принципу.

Третий день посвящается умножению заботы о жертвах преступлений. От того, как жертвы и их родственники ведут себя во время следствия и суда, очень много зависит для каждого заключенного. Кроме того здесь многое касается нашей совести.

Четвертый день – молитва о наших родственниках, оставшихся на свободе, о примирении семей осужденных. Думаю, это всем понятно.

Пятый день посвящен нашему будущему выходу на свободу, о возвращении в общество. Началу новой жизни. Здесь естественно возникает много проблем. При этом нужно настраивать себя на то, что новая жизнь должна начаться не через годы, а прямо сейчас, и тогда эти проблемы будут гораздо меньше.

И заключительные дни посвящаются общим соборным молитвам, о сотрудниках и о тюремных священниках. Всех вас призываем усерднее молиться Богу в течении этой недели, а Господь наш Иисус Христос и Матерь Божия вместе со всеми святыми будут нам помогать в течении этой недели и время всей нашей будущей жизни. Аминь.

Комментарии запрещены.