Молебное пение о всех православных христианах, во узах темничных пребывающих

Благословен Бог наш… Царю Небесный… Бог Господь…

Тропарь, глас 2.

Манассию от уз и горького заточения, / молитв ради свободивый Всещедрый Боже, /  и рабы Твоя в покаянии Тя призывающих и молящихся, / от уз и заточения свободи, / и от всякого злаго обстояния избави, // яко Един Человеколюбец.

Слава : Правило веры и образ кротости…(Тропарь Святителю Николаю)

И ныне : Милосердия  двери  отверзи нам…

Слава тебе, Боже наш, слава Тебе.

Пресвятая Богородица, спаси нас.

Святителю отче Николае, моли Бога о нас.

Слава, и ныне.

Запевы повторяются три раза.

Избави от бед и скорбей раб Твоих, Владыко Всемилостиве, / яко мы усердно к Тебе прибегаем, // Милостивому Избавителю, всех Владыце, Господу Иисусу.

Спаси от беды рабы Твоя, Богородице, / яко мы усердно к Тебе прибегаем, // яко к Нерушимей Стене и Предстательству.

Моли Бога о нас, святителю отче Николае…

Прокимен,глас 7.

Изведи из темницы душу мою, / исповедатися Имени Твоему.

Стих: Вонми молитве моей, яко смирихся зело.

От Иоанна (Глава 8, стихи 31-36)

Рече Господь к веровавшим Ему иудеом: аще вы пребудите во словеси Моем, воистину ученицы Мои будете. И уразумеете истину, и истина свободит вы. Отвещаша и реша Ему: семя Авраамле есмы, и никомуже работахом николиже: како Ты глаголеши, яко свободни будете; отвеща им Иисус: аминь, аминь глаголю вам, яко всяк творяй грех, раб есть греха. Раб же не пребывает в дому во век: сын пребывает во век. Аще убо Сын вы свободит, воистину свободни будете.

Кондак, глас 5-й.

Яко милосердия источник, / и благочестия пучина, Христе Боже,/  не презри в скорбех и бедах, Тя верою призывающих,/  но яко Щедр помилуй,/ и во узах от всякого зла сохрани,// да поем Ти: аллилуия.

Запевы повторяются три раза.   

 Не имамы иныя помощи..

Сугубая ектения: Помилуй нас, Боже…

О Патриарсе и властех…

Приложи и сия:

Еще молимся Господу Богу нашему о еже посетити милостию Своею в темницах пребывающих, греховными узами связанных, во еже оставити зломыслие греховное, и в покаянии обрести надежду и свобождение, Христом и Спасителем нашим даруемое, прилежно молимся, Господи, услыши и милостивно помилуй.

О еже просветити умы и сердца во узилищах сидящих светом благодати Своея, во еже отложити всякое намерение греховное, и работу греховным навыкам упразднити, последовати же повелениям Твоим, прилежно молим Тя, Господи, услыши и помилуй.

Исцеляя болезни, врачуя страсти, посети благостию Твоею в темнице сидящих, сохраняя их от всякого недуга и немощи, от духа злобы и уныния, плотскаго сластолюбия и пиянства, да во всякой целости обрящут путь, угодный Тебе, Истинному Богу нашему, прилежно молимся услыши и яко Щедр, помилуй.

Услыши ны Боже…

Молитва о заключенных

Господу помолимся;  Господи, помилуй.

Господи Иисусе Христе Боже наш, Крестом во ад сошедый, диавола посрамивый, заклепы и вратницы адовы разрушивый, узники свободивый и жизнь миру Твоему даровавый, призри на молитву смиренных и недостойных раб Твоих, ко Твоему Величеству бесприкладному и бездне человеколюбия прибегающих и яко Благосерд Твоею милостию и щедротами посети грехми обремененныя и в заключении темничном сущия: Ты бо рекл еси, Господи, яко хотением не хощу смерти грешника, но еже обратитися и живу быти ему. Услыши в скорби и тесноте душевной призывающих Тя: в немощи находящихся душевныя и телесныя раны уврачуй; в ожесточении сердечном сущия к покаянию обрати; правды и оправданий Твоих ищущих в вере и творении заповедей утверди и на путь спасения настави. Ты бо еси, Господи, помощь беспомощным, надеждо ненадежным, спасение отчаянным, всем вся буди и приведи ко пристанищу хотения Твоего. Да поем и славим Тя со Безначальным Твоим Отцем, и Пресвятым, и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

                  Молитва ко Святителю и Чудотворцу  Николаю.

О  всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози мне грешному и унылому в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечного мучения: да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа, и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Комментарии запрещены.